SEO

Google Gemini ile SGE: SEO Açısından Riskler Neler?

Google Gemini, Google’ın yeni bir yapay zeka (AI) modelidir. Bu model, metin, görüntüler, ses, video ve kodlama dilleri dahil olmak üzere çeşitli türdeki bilgileri işleyebilme yeteneğine sahip ve artık klasik diye tabir edilebilecek bir yapay zeka. Yapılan açıklamalara göre, Gemini’nin Google arama motoru, reklam modelleri, Chrome web tarayıcısı ve diğer Google servislerine entegre edilmesi yönünde çalışmalar bulunuyor.

Tüm bunların test süreçlerinden geçtiğini ve olumsuz olması durumunda rafa kaldırılabileceğini de unutmamak gerekir.

Google’nin bu tür gelişmelerden beklentisi, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve şirket kazançlarını maksimize etmek. Süreçler bu şekilde ilerlediğinde internet sitesi sahiplerini de darboğazlar bekliyor olabilir. İnternet sitelerinin tıklama oranlarını olumsuz etkileyen Snippet özelliği, bu gelişmelerin yanında masum kalıyor.

SGE Nedir?

SGE, Gemini’nin arama motoru için olan bir parçası. Google’ın yeni geliştirdiği Search Generative Experience (SGE) adlı arama deneyimi, yapay zeka (AI) teknolojisini kullanarak kullanıcılara daha etkili bir arama süreci sunmayı hedefliyor.

SGE’de süreç şu şekilde ileriyor:

  • Kullanıcı bir arama gerçekleştiriyor
  • SGE, Serp’in en üst kısmında kendi yanıtını veriyor
  • Yanıtın alt kısmında yine SGE’nin tavsiye ettiği internet siteleri bulunuyor
  • Arama niyeti satın alma ise, SGE’nin tavsiye ettiği ürünler Merchant Center tarzında listeleniyor
  • Doğru cevabın bulunamaması durumunda “Sohbet” özelliği ile deneyim destekleniyor

SGE’yi denemek için burayı ziyaret edebilirsiniz. Ancak bu sistem, şu anda sadece ABD’de İngilizce olarak kullanıma sunulmuş durumda.

SGE Önizlemesi

SEO Açısından Riskler Neler?

Yapay zeka ve arama motoru güncellemeleri SEO açısından da bazı riskleri beraberinde getiriyor. Bu gelişmeleri sürekli olarak takip etmek ve aksiyon almak gerekiyor. Mevcut gelişmeleri hızlıca bildirebileceğiniz-alabileceğiniz Whatsapp SEO Grubu‘muza davetlisiniz.

Arama sonuçlarının üst kısımlarında yer almak oldukça önemli. Google’nin bu kısımda kendi araçlarına yer vermesi ise ilk kez karşılaştığımız bir problem değil. Özellikle bizim ülkemizde SGE’nin çok verimli olacağını düşünmüyorum ancak yine de zararı dokunacaktır.

Blog ve Haber Siteleri Nasıl Etkilenir?

Bana göre bu gelişmelerden en çok zarar görecekler blog ve haber siteleri olacak. Bu tür siteler bilgi sunduğu için aynı bilgileri yapay zeka da işleyip sunabilecek. Haber sitelerinden kastım güncel haber veren sitelerden ziyade clickbait yapan ve genel yazılar ile trafik arttırmaya çalışan internet sitelerinden ibaret. Bu sebeple Adsense kazancı üzerine çalışmalar yürüten arkadaşlarımızın, SGE’nin geçerli ve kalıcı olması durumunda yeni yol haritaları belirlemesini tavsiye ederim.

E-Ticaret Siteleri Nasıl Etkilenir?

E-ticaret alışverişleri bazı uygulamaların tekeline düşmüş durumda. Yani bu problemler aslında daha öncesinde de yaşandı. Yine de çoğu sektörlerde ve Niş projelerde, kendi internet sitenizdeki çalışmalardan oldukça verimli sonuçlar alınıyor. E-ticaret sitelerinde satıcı, marka deneyimi ve ürün detay sayfaları oldukça önemli olduğu için satış süreçlerini düşük bir ölçüde etkileyecektir. Bu tür projelerde reklam çalışmalarının iyileştirilmesini tavsiye ederim. Unutmayın, bu problemler tüm rakiplerinizi de aynı ölçüde etkiliyor ve önemli olan krizleri fırsatlara çevirebilmektir.

Hizmet Siteleri Nasıl Etkilenir?

Bu güncellemelerden en az etkilenecek sitelerin hizmet siteleri olduğunu düşünüyorum. Hizmet sitelerinde asıl amaç, hizmet detaylarını görmek ve iletişim kurmaktır. Bu tür internet sitesi sahiplerinin Google Haritalar üzerinde iyileştirmeler yapması, geçmişte olduğu gibi bundan sonrasında da faydalı olacaktır.

Sonuç

Değişen teknolojiler ile bu tür güncellemelere alışmamız gerekiyor. Endüstri 5.0 ile birlikte yapay zeka projeleri bu yüz yıl boyunca rol belirleyici faktörler olacak. Mevcut durumda ise SGE’nin yersiz olduğunu ve kaldırılabileceğini dahi düşünüyorum. Geçerli olması halinde ise SEO açısından en çok bilgi içerikli siteler zarar görecek. Sektörel bilinirlik elde etmeli ve çalışmalarımızı sadece SEO ile kısıtlamak yerine bütünsel bir açıdan bakmalı, genel bir çalışma yürütmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir