SEO

Paravan Blog Nedir?

Paravan blog ağı; sitenize paralel biçimde yapay rakipler oluşturup, bu rakip siteler üzerinden ana sitenize otorite kazandırmak anlamına gelir. Bu çalışmalar sonucunda internet sitenizin sıralaması yükselir. Google, bu tür çalışmaları spam olarak görmekte ve sevmemektedir ancak doğru uygulanması durumunda pozitif etki gösterdiği de bir gerçektir. Bu veya benzer çalışmaların özenle yapılması gerekir.

Paravan Blog Nasıl Çalışır?

 • Ana site ile alakalı yeni siteler oluşturulur. Bu sitelerin sayısı yükselmek istediğimiz kelimelere göre değişkenlik gösterir. 10-20 arası blog oluşturmak oldukça verimli olur.
 • Premium uzantılı domainler tercih edilmelidir. (.com-.net-.org gibi ücretli domainler)
 • Yeni açılan sitelerin iç seo optimizasyonlarının yapılması gerekir. Kaliteli olmalarına özen göstermelisiniz.
 • Yeni sitelere düzenli olarak içerik girişi yapılmalıdır.
 • Yeni açılan sitelerin hit kazanması gereklidir. Google üzerinde kolayca yükselebileceğiniz anahtar kelimeler ile içerik üretip bu sitelerin otoritelerini arttırmalısınız.
 • 2.aydan itibaren yeni açtığınız sitelere link toplamaya başlamalısınız. Bu linkleri ücretsiz bloglardan ve yorum backlink olarak toplayabilirsiniz.
 • 3. aydan itibaren ana sitenize footer link verebilirsiniz.
 • Bunu 10 saygın kişinin 1 kişiye referans olması gibi düşünebilirsiniz. Etkisi kaçınılmaz.

Ücretsiz Blog Oluşturabileceğiniz Altyapılar

 • Wordpress
 • Blogspot
 • Tumblr
 • Wix
 • Weebly

Paravan Blog Ağı Neden Tercih Edilir?

İnternet sitenizin güçlenmesi ya da başka bir deyişle otorite kazanması için backlinklere ihtiyacı vardır. Paravan bloglar uğraştırıcı olsa da maliyet açısından çok daha uygun fiyatlara denk gelmektedir ayrıca bir çok kez işinize yarayacaktır. Otoriter bir siteden footer link veya tanıtım yazısı almak yerine, hemen hemen aynı maliyetlere bir paravan blog sahibi olmak mümkün.

Yeni açtığınız siteler ile tıpkı ana sitenizmiş gibi ilgilenmeniz ve güncel tutmanız faydalı olacaktır. Yeni açılan sitelerinize sosyal medya kanalı ile trafik kazandırmalı ve güçlendirmelisiniz. Yapay bir görünüm oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Tüm bu blogları farklı ip adreslerinde birbirinden bağımsız biçimde barındırmalısınız. Etkili ve bunun yanında düşük maliyetli olması sebebiyle bir çok seo uzmanı tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Ön sıralardan yerinizi ayrıtmak için iletişim sayfasını ziyaret ederek ücretsiz görüşme randevusu oluşturabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Onur bey öncelikle detaylı ve basit anlatım için teşekkür ederim. Verdiğiniz gündelik örnekler olayı tam olarak anlamamı sağladı. Anlattığınız şekilde paravan blog ağı kurmak maliyetli bir işe benziyor, kendimiz yapmak istediğimizde sürekli internet sitesi yaptırıp içerik yükletecek olursak, oldukça maliyetli olur. Bu durumu nasıl aşabiliriz? Ücretsiz tavsiyeleriniz de etkili olur mu?

  1. SEO alanının tüm süreçlerinde olduğu gibi bu da emek isteyen ve bir o kadar verimli bir adım. Rekabet düzeyine göre ücretsiz paralel siteler de katkı sağlayacaktır. Yeni başlayan kategorisinde iseniz bu süreç maliyetli olabilir. Burada internet sitesi hazırlayabiliyor oluşunuz önemlidir. İnternet sitelerini kendileri hazırlayacağı için herhangi bir ajansla çalışmak (maliyet açısından) daha uygun olabilir veya tarafımdan premium destek almak için iletişim formunu doldurabilirsiniz.

  1. Paravan blogları aynı ip üzerinde barındırmamalısınız. Buna çözüm olarak her bir site için cloudflare hesabı açıp farklı ip edinebilirsiniz.

 2. Mükemmel anlatım olmuş hocam kaç gündür bunu arıyorum böyle iyi bir anlatıma denk gelemedim biraz zor duruyor ama elimden geleni yapacağım hadi bakalım :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir