Genel

Veri Toplama Nedir?

Veri toplama araçları, belirli bir hedef çerçevesinde gerekli bilgilerin elde edilmesi için kullanılır. Bu kapsamda yararlanılan farklı yöntemler vardır ve kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenir. Ancak söz konusu veriler nitel ve nicel olmak üzere iki şekilde incelenir.

Bunların arasında nitel veriler, bir denek ile alakalı nitelikleri gösterir. Kendi içinde sınıflanan nitel veri ve sıralanan nitel veri olarak iki şekilde ele alınır. Nicel veriler ise sayılarak elde edilir. Bu yönüyle belirli hedeflere yönelik olarak toplanır.

Toplanan verilerden hareket edilerek, bir takım hedeflere ulaşmak istenir. Başarılı sonuçlara ulaşmak istiyorsanız, veri toplama araçları arasından size en uygun olanını bulmanız ve kullanmanız gerekir.

Veri Toplama Kaynak ve Yöntemleri

Veri toplama yöntemleri günümüzde oldukça geniştir. Bunların hepsi temel olarak bilgiye ulaşmanızda size yardım eder. Günümüzde,

  1. Online anketler,
  2. Yüz yüze anketler,
  3. Bilgisayar destekli telefon görüşmeleri,
  4. Bilgisayar destekli yüz yüze görüşmeler

tercih edilmektedir.

Ancak bunları kullanmadan önce ne olduklarını da bilmeniz gerekir.

Online Anketler

Online anketler, mobil cihaz ya da bilgisayarlardan doldurulabilir. Eğer müşterilerin bir konu hakkında görüşlerine ihtiyaç duyuyorsanız, size en iyi sonuçları elde etmenizi sağlar. Dijital ortamlardan yararlandığı için hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Ayrıca anketleri istediğiniz gibi hazırlayabilir, böylece direkt olarak bilgi toplayabilirsiniz. İnsanlar bunları her yerde doldurabileceği için zaman ve mekan farkı olmadan istediğiniz cevapları alabilirsiniz.

Veri toplama metotları arasında özellikle piyasaya sunulacak ürün hakkında beklentileri toplama, hakkınızda ne düşünüldüğünü öğrenme, hedef kitlenin beklentilerini anlama gibi konularda pratiktir.

Yüz Yüze Anketler

Anketler sadece online değil yüz yüze de yapılır. Burada bir kağıt-kalem veya tablet yardımıyla hedef kitlenizden bilgi toplanması amaçlanır.

Bu sistemin avantajları, online anketler ile aynıdır. Ancak gün içinde toplayabileceğiniz bilgiler, anketörlerin ulaşacağı kişiler ile sınırlıdır. Bunun yanı sıra online sistemlerde olduğu gibi 7/24 bilgi toplamak olanaksızdır.

Buna karşılık yüz yüze anketler, müşterilerinizi daha kolay anlamanıza ve analiz etmenize izin verir. Elde edeceğiniz görüşler de yorumlarını daha iyi yansıtır. Veri toplama metotları arasında özellikle bir bölgedeki insanların görüşü gerekiyorsa bu yöntem oldukça verimlidir.

Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmeleri

Anketler her ne kadar pratik olsa da uzun cevaplar almaya uygun değildir. Ayrıca bunları doğru doldurmayan kişiler de vardır. Eğer en iyi çözümleri arıyorsanız, bilgisayar destekli telefon görüşmeleri veri toplama metotları arasında oldukça işlevseldir.

Böylece uzaktan uzağa hedef kitleniz ile konuşabilir, ilgili soruları yönelterek cevapları alabilirsiniz. Özellikle ulaşmanız gereken fazla kişi yoksa daha pratik çözümler alabilirsiniz. Ancak telefon görüşmelerinin zamanlamasını iyi ayarlamanız, kişilerin çok yoğun olmadığı bir ana denk getirmeniz gerekir.

Bilgisayar Destekli Yüz Yüze Görüşmeler

Veri toplama metotları arasında kullanabileceğiniz en son teknik, bilgisayar destekli yüz yüze görüşmelerdir. İnsanların mimikleri doğru bir şekilde analiz edilirse birçok şey anlatır. Böylece düşündüğü şeyleri daha iyi anlamanız mümkündür.

Bu bakımdan yüz yüze görüşmeler müşterilerinizden daha verimli bilgi toplamanıza izin verir. Ancak tıpkı telefon ile görüşmede olduğu gibi kısa sürede yüksek kitlelere ulaşmanız olanaksızdır. Zira gün içinde yapabileceğiniz konuşmalar sınırlıdır.

Ancak yüz yüze görüşmeler zamanı daha iyi değerlendirmenize de olanak tanır.

Hangi Veri Toplama Yöntemi Kullanılmalı?

Firmalar ve e-ticaret siteleri için hedef kitlelerinin görüşleri her zaman önemlidir. Zira böylece beklentilerini daha iyi anlayabilir, böylece onlara daha iyi ürünler sunabilirsiniz. Eğer sevmedikleri bir nokta bulunuyorsa hemen öğrenebilir, çözerek mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu “Veri Toplama Nedir?” sorusunun iyi bir yanıtı olabilir.

Buna yönelik olarak tercih edebileceğiniz veri toplama araçları oldukça fazladır. Lakin bu durum herhangi bir tanesini kullanabileceğinizi göstermez. Önemli olan ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde analiz ederek, size en doğru olanı bulmadır.

Böylece veri sonuçlarından daha fazla memnun kalmanız da mümkündür. Ardından buna yönelik bir strateji geliştirerek, işinizi büyütebilirsiniz.

Veri Toplama ile Neler Elde Edilebilir?

Veri toplama sonucunda firmalar farklı konularda görüşlere ulaşabilir. Bunlardan bazıları şu şekilde örneklendirilebilir;

  1. Müşterilerin nasıl bir ürün/hizmet istediği
  2. Müşterilerin nelerden memnun olmadığı
  3. Müşterilerin bir üründe neleri sevdiği
  4. Hedef kitlenizin sizin hakkınızdaki düşünceleri
  5. Ürünlerin kullanışlı bulunup bulunmadığı
  6. Ürünlerinizde nelerin sevilmediği

Bunların dışında veri toplama araçları ile farklı sonuçlara da kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Veriye dayalı SEO Danışmanlığı için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir