SEO

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırması yapmak ve bunun sonucunda bulunan kelimeleri incelemek, ardından siteniz için uygun olanları kullanmak arama motorlarında daha iyi şekilde sıralanmanıza yardımcı olur. Günümüzde söz konusu anahtar kelime analizini yapmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır.

Bunun en basit ve hızlı yöntemi Google gibi bir arama motoruna herhangi bir kelime yazıp aratmaktır. Bunun sonucunda “İlgili Aramalar” bölümüne bakarak kullanıcıların en çok arattığı benzer kelimeler görülebilmektedir. 

Her ne kadar hızlı olsa da bu yöntem ile hangisinin daha fazla hacme sahip olduğunu bulmanız ve diğer metriklerini incelemeniz mümkün olmaz. Bu sebeple anahtar kelime araştırması nasıl yapılır ile alakalı detayları bilmek oldukça önemlidir. Günümüzde bunun için farklı araçlar sunulmaktadır. Bir kaçını bilmek, sizi fikir sahibi yapabilir. Ancak sadece anahtar kelime bulunmasının yeterli olmadığını, bulunduktan sonra profesyonel bir şekilde kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır. Bu konularda azimli veya yetkinlik sahibi değilseniz Profesyonel SEO hizmeti almak sitenizin daha iyi sıralama alması için önemlidir.

Alanında tecrübeli olarak çalışan SEO uzmanları sadece anahtar kelimeleri tespit etmenize değil, aynı zamanda sitenizin farklı yerlerinde doğru ve etkili bir şekilde kullanılması konusunda da sizlere yardımcı olmaktadır. Bunun sonucunda siteniz arama sonuçlarında daha bir sıralamaya ulaşmaktadır. 

Anahtar Kelime Araştırması ve Analizi Örneği

Bu tür bir çalışma yapabilmek için öncelikle kelimeleri listelemek adına tablo oluşturmamız gerekir.

Tablomuzda olması gereken başlıklar;

  • Anahtar kelime
  • Hacim
  • Zorluk Derecesi
  • Aranma Amacı

olarak ayrılmalıdır.

Örnek Tablo

Anahtar KelimeHacimZorluk DerecesiAranma Amacı
kelime analizi90%17Bilgi
anahtar kelime analizi260%19Bilgi, İşlem
Anahtar kelime çalışmaları sonrasında belirlenen anahtar kelimelerden maksimum verim alabilmek için “Rakip Analizi” yapılması gerekir.

Anahtar Kelimeler Neden Önemli?

İnternet günümüzde gerek bilgi araştırmak gerekse bir şeyler satın almak için yaygın olarak kullanılmaktadır. İnsanlar her ne kadar aradıkları farklılık gösterse de istediği şeye kısa sürede ulaşmayı, işini hemen halledebilmeyi istemektedir. Örneğin bir kalem satın alacaksa dakikalar içine yapabilmek arzulanır. Kalemin tarihçesi araştırılacaksa aynı şekilde bilgiye hemen ulaşmak istenir.

Kullanıcılar arama yaptıktan sonra siteleri tek tek incelemekte, bir çözüm aramaktadır. Ek olarak çoğunlukla ilk arama sayfasında bulunan siteleri tercih etmektedir. Bu durum, siteniz ne kadar aşağıda ise o kadar az tıklama ve görüntüleme alacağınızı göstermektedir. SEO çalışması da bu amaçla, yani sitenin arama sonuçlarında daha iyi görüntülenmesini sağlamak üzere yapılmaktadır.

Anahtar kelime kullanımı da SEO’nun temellerinden biridir, zira kullanıcıların arama yaptığı kelimelerin bulunması ve site içinde kullanılmasını içermektedir. Bunlar URL adresinden içeriğe, ürün açıklamasından meta açıklamalarına kadar farklı yerlerde kullanım görebilmektedir. Anahtar kelime bir web sitesi için doğru kullanılırsa hem arama motorunda daha iyi sıralanmasına hem de hedef kitlesine daha fazla ulaşmasına olanak tanır.

Eğer anahtar kelime araştırması nasıl yapılır diyorsanız bahsettiğimiz gibi bunların farklı yöntemleri vardır. Bu yöntemleri bilmek, size hedefe nasıl hızlı şekilde ulaşılacağı konusunda yardımcı olacaktır. 

En Popüler Anahtar Kelime Analiz Araçları

Listelenen SEO araçlarından herhangi birini veya bir kaçını kullanabilirsiniz. Benim kişisel tercihim ise kullanım kolaylıkları ve ekstra özellikleri sebebi ile Semrush olmakta.

Semrush

Semrush Anahtar Kelime Aracı

Semrush en çok tercih edilen SEO araçları arasında yer alıyor. Eski ismi SEOquake olan uygulama, bir çok özelliği içinde barındırıyor. Analiz kısmında ise Anahtar Kelime Genel Bakış veya Keyword Magic Tool aracını kullanmamız yeterli olacaktır.

Site Adresi: https://www.semrush.com/

Semrush, 14 günlük ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır. 14 günün sonrasında üyeliği sonlandırmamanız halinde kartınızdan üyelik bedeli çekimi yapar. Bu aşamada ininal kart ya da sanal kart gibi tercihler yapabilirsiniz.

Ahrefs

Ahrefs Anahtar Kelime araştırma aracı

Ahrefs en çok tercih edilen SEO araçlarından biridir. Veritabanı oldukça kapsamlı olup 200 üzeri ülke için 5.1 milyar anahtar kelimesi bulunmaktadır. Geniş filtreleme seçenekleri ile sözcükler daha kolay bulunabilmektedir.

Ücretsiz versiyonunda 35 adet anahtar kelime fikri sunmaktadır. Sorgu limiti ise sınırsızdır. Sorgunuzda zorluk, hacim, benzer anahtar kelimeler ve soru edatları verilmektedir.

Site adresi: https://ahrefs.com/tr/keyword-generator/

Google AdWords KeyWord Planner

Google AdWords KeyWord Planner

Google AdWords KeyWord Planner, anahtar kelime analizi yaparken bilmeniz gereken araçlardan bir tanesidir. Adından da anlaşılabileceği üzere Google tarafından sunulmakta olup ücretsizdir. Aslında Google ADS’ye reklam veren kişiler için geliştirilmiştir. 

Uygulama ile geniş kitlelere ulaşabilmek için yeni anahtar kelimeler bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra girilen kelimenin aylık aranma sayısını ortalama olarak görebilir, reklam rekabet düzeylerine de bakabilirsiniz. 

SEOmonitor

SEOmonitor

SEO anahtar kelime bulma aracı olarak kullanabileceğiniz birden fazla seçenek vardır. SEOmonitor de bunlardan bir tanesidir. Deneme sürümü olarak sunulmaktadır. Çevrimiçi olan bu araç size detaylı raporlar sağlamaktadır.

En yakın tahmine göre ilgili benzer kelimeler sunmakta olup aranma hacimlerini ve sitelere tıklanma oranlarını da vermektedir. Ayrıca kelimede kaç tane SERP Features ve öne çıkarılmış şema olduğunu anlamanıza da olanak tanımaktadır.

KeyWord Tool

KeyWord Tool Anahtar Kelime Analizi

Freemium bir sistem olan KeyWord Tool, anahtar kelime analizi esnasında kullanabileceğiniz araçlardan bir tanesidir. Sorgulanan anahtar kelime ile alakalı diğer en çok aranan kelimeler hakkında liste sunmaktadır.

Sektörünüzde bulunan anahtar kelimelere uygun içerikler hazırlamak ve geliştirmek için kullanım görmektedir. Bunun yanı sıra Google haricinde,

  1. YouTube,
  2. Amazon,
  3. Bing,
  4. Instagram,
  5. Twitter,

gibi ortamlarda en çok aranan kelimeleri öğrenmeniz de mümkündür. Bu sebeple sadece Google değil, farklı platformlar üzerinden  de en çok arananlara ulaşabilmenize imkan tanımaktadır. 

Site adresi: https://keywordtool.io/

Übersuggest

Ubersuggest

Übersuggest, SEO anahtar kelime bulma araçlarından bir tanesidir. Ücretsiz olup eski ubersuggest.com sitesinin V2.0 sürümüdür. Yeni anahtar kelimeler oluşturmakta olup öneriler de sunmaktadır. Ücretsiz olarak üye olunması durumunda günlük 3 anahtar kelime analizi hakkı vermektedir. Ek olarak Google ilk 100 sonuç için SERP sonuçları ve en popüler adresler de incelenebilmektedir.

Ayrıca kelimelerin rekabet oranlarına göre SEO ve AdWords zorluk puanı da 0 ile 100 arasında öğrenilebilmektedir.

Site Adresi:

Moz Keyword Explorer

Moz Keyword Explorer

Moz Keyword Explorer’de SEO alanında oldukça tercih edilen araçlardan birisi. Tek tıklama ile anahtar kelimeleri sıralamakta ve size detaylı bilgiler vermektedir. Aylık 10 adet ücretsiz sorgu hakkı sunmaktadır.

Site adresi: https://moz.com/explorer

KeySearch

KeySearch

Google AdWords KeyWords Planner en çok bilinen  SEO anahtar kelime bulma aracı olsa da tek değildir. Eğer alternatifler arıyorsanız KeySearch bunlardan bir tanesidir. Bununla birlikte sistemin ücretsiz versiyonunda sorgu hakkınızın 5 sorgu/gün olduğundan bahsetmek gerekmektedir.

KeySearch blog siteleri ve işletmeler için anahtar kelime çözümleri sunan bir firmadır. Kullanımı kolay olup alt yapısı da oldukça güçlüdür. Anahtar kelime araştırmasının yanı sıra niche, semantik LSI kelime bulucu gibi ücretsiz araçları da yer almaktadır. 

Sisteme üye olmak gereklidir. Uygulama SEO analizine imkan vermektedir. Bunun yanı sıra kelime zorluğu ve aranma hacimleri hakkında da veriler sunmaktadır.

KWFinder

KWFinder

Anahtar kelime araştırması nasıl yapılır diyorsanız, bu kapsamda kullanabileceğiniz birden  fazla sistem yer almaktadır. KWFinder bunlardan bir tanesi olup üye olmak şartı ile 10 gün ücretsizdir. Kelimelerin günlük olarak lokasyon bazlı aranma sıklığı, kelime zorluğu gibi verilerine erişilebilmektedir.  Bunun yanı sıra aranan  kelime için SERP sonuçlarını görüntülemeniz de mümkündür.

S.S.S.

Anahtar Kelime Bulmak İçin Hangi Uygulamaları Tercih Edebilirim?

Google arama sonuçlarında ilgili aramalar kısmına bakmak bunlardan biridir. Ayrıca,
Google AdWords KeyWord Planner,
KeySearch,
SEOmonitor,
KeyWord Tool,
KWFinder,
Übersuggest,
Gibi seçenekler de bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra SEMrush,  Moz Keyword Explorer ve Ahrefs Keywords Explorer gibi popüler seçenekler de yer almaktadır.

Hangi Anahtar Kelime Aracı Seçilmeli?

Anahtar kelime analizi farklı araçlar kullanılarak yapılabilmektedir. Her birinin gösterdiği sonuçlar birbirine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple, sorgunuzu bir kaç farklı kaynak yardımı ile yapmanızı tavsiye ederim.

Anahtar Kelimeleri Bulmak Yeterli Mi?

Anahtar kelime bulmak zor gibi dursa da hangi araçları kullanacağınızı biliyorsanız oldukça kolaydır. Bulunan kelimelerin hepsi farklı arama metriklerine sahiptir, bu nedenle içlerinden sizi en iyi öne çıkaracak olan kullanılmalıdır.
Bunun yanı sıra anahtar kelimenin metin içinde nasıl kullanıldığı ve kaç kere geçirildiği de önemlidir. Bu nedenle SEO danışmanlığı almak daha iyi çözümler bulmanıza yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir