E-Ticaret

Etsy SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

ETSY bilindiği üzere el yapımı ürünlerin satılabileceği bir platform olarak tanınmaktadır. İçerisinde çok sayıda kayıtlı hesap, birbirinden farklı ve renkli ürünler sunmaktadır. Her ne kadar yeni üyelikler oluşsa ve piyasa koşulları değişse de her biri daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu durum, hayatımıza Etsy SEO teriminin girmesini sağlıyor.

ETSY’de SEO çalışmaları yapmak, size bu konuda yardımcı olacak bir detay olmaktadır.  Buraya geçmeden önce, ETSY’nin arama motorunun nasıl çalıştığını bilmek gerekmektedir. Platform mağazanın sıralaması için başlık, etiket ve metin içi kelimeleri denetlemektedir. Bunun yanı sıra,

 1. İlgi düzeyi,
 2. Liste kayıt kalitesi,
 3. Tanıtım yazıları,
 4. Müşteri deneyimi,
 5. Ürün başlığı ve etiketler,
 6. Dükkan yaşı,
 7. Kargo ücreti,

 Gibi parametreleri ele almaktadır. Bu konuları bilmek ve dikkat etmek sıralamanızda size yardımcı olabilecek bir detaydır.

ETSY SEO Nasıl Yapılır?

ETSY SEO nasıl yapılır diyorsanız, dikkat etmeniz gereken çok sayıda detay bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi sizi en iyi anlatan başlıkları bulmaktır. 

ETSY bahsettiğimiz üzere el yapımı ürünlerin satılabileceği bir yerdir. Dolayısıyla marka başlıkları yerine kendinize özel başlıklar keşfetmek, daha iyi çözümler bulmanıza olanak tanımaktadır. Başlıkların samimi olması, tanınmanız ve insanların sizi tercih etmesi için oldukça önem sahibi olmaktadır.

Ayrıca ürün açıklamaları yaparken, başlığın içinde bunları geçirmek de SEO için başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olmaktadır. Genel anlamda,

 1. Anahtar kelimelere özen göstermek,
 2. Etiketler kullanmak,
 3. Özgün olmak,
 4. Rakip analizi gerçekleştirmek,
 5. Bağlantı alma,
 6. Müşteri memnuniyetini sağlama,
 7. Ürün açıklamalarını dikkatli bir şekilde yazma,
 8. Kaliteli fotoğraflar tercih etme,

Gibi ayrıntılar tavsiye edilmektedir. ETSY’de öne çıkmak istiyorsanız, tüm bunları takip ederek sonuç almanız mümkün olmaktadır.

Anahtar Kelimelere Dikkat Etmek

ETSY SEO nasıl yapılır diyorsanız, özen göstermeniz gereken çok sayıda ayrıntı, detay yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi de anahtar kelimeler kullanmaktır. Bunun sonucunda ürünleriniz internet üzerinde daha üst sıralara çıkabilmektedir. 

Ancak anahtar kelimeleri tercih ederken dikkatli olmak gerekmektedir. Seçilen anahtar kelimelerin her biri ürünler için dikkatli, özel bulunmalıdır. Ayrıca metin içerisinde özel ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

Etiket Kullanma

ETSY’de öne çıkmak için neler yapılabilir, platformda bir hesabı olan pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Çünkü böylece daha fazla satmak amaçlanmaktadır. Bu konuda nelere özen göstermeniz gerektiğini merak ediyorsanız, etiket kullanma da bunların arasında bulunmaktadır.

ETSY içerisinde ürünler listelenirken, doldurulması gereken bir takım yerler bulunmaktadır. Ayrıca bunların içinde etiketler de yer almaktadır. Platform içinde her ürün içinde 13 etiket kullanılabilmektedir.

Her ne kadar etiket kullanmak zorunlu olmasa da bunlardan yararlanmak büyük bir önem taşımaktadır. Eğer doğru bir şekilde yararlanılırsa ürünleriniz daha üst sıralarda gözlemlenebilmektedir. Etiketlerden yararlanırken farklı kelime grupları da tercih edilebilmektedir. 

Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı detaylar da yer almaktadır. Kullanılan etiketler ürün, başlık ve açıklama ile uyumlu olmalıdır. 

Bağlantı Alma

Bağlantı alma, ETSY’de öne çıkmak için dikkat edilmesi gereken konular arasında bulunmaktadır. Bu basamak sayesinde ürünler daha fazla müşteriye hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir. Ek olarak satışlarınız da bunun sonucu olarak orantılı bir şekilde artış sergileyebilmektedir.

Bu bakımdan ürünlere sosyal medya platformlarında ya da internet sitelerinde tanıtmak tavsiye edilmektedir. Bağlantı alarak, ürünleriniz daha fazla kişiye ulaşabilir.

Müşteri Memnuniyetini Arttırma

ETSY SEO nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir gibi sorular platformda yer alan pek çok hesap tarafından sorulan detaylar arasında bulunmaktadır. Platform, müşterilerin memnuniyetini her zaman önemsemektedir.

Bu nedenle platform tarafından belirtilen şartlara uygun bir şekilde müşteriler ile iletişim sıkı tutulması önerilmektedir. Bunu sağlayabilmek için ürünlerinizin müşterilere doğru ve ayrıntılı bir şekilde tanıtıldığından emin olmak tavsiye edilmektedir.

Bunun yanı sıra onlar tarafından verilen sorulara da dikkatli ve hızlı şekilde yanıt vermek tavsiye edilmektedir. Ek olarak ürünleriniz müşterilere ulaştırılırken de özenli davranmak gerekmektedir.

Özgün Olmak 

ETSY içerisinde bulunan herkes özgün ürünler almayı talep etmektedir. Bu nedenle söz konusu taleplere de özen göstermek önerilmektedir. Ürünlerinizin özgün ve benzersiz olması, daha fazla ilgi toplamaktadır.

Aynı şekilde ürünün başlığı, metinler ve etiketler de aynı şekilde özel ve özgün bir şekilde hazırlanmalıdır. 

Rakip Analizi Yapmak

ETSY içerisinde bir hesap açmak zor gibi düşünülse de kolay bir yapıda bulunmaktadır. Ancak kısa sürede görülebileceği üzere içerisinde yer alan çok sayıda hesap yer almaktadır. Bunların arasından öne çıkmak istiyorsanız, rakip analizi yapmak da aynı şekilde tavsiye edilmektedir. 

Böylece rakiplerinizin nasıl ürünler hazırladığınızı görmeniz, buna uygun bir strateji geliştirmeniz mümkün olmaktadır. Böylece gelecek tarihlerdeki adımlarınız da daha iyi ve doğru bir şekilde atılabilmektedir. 

Kaliteli Fotoğraflar Kullanma

ETSY içerisinde ürünlerinizin daha fazla satmasını istiyorsanız, dikkat etmeniz tavsiye edilen çok fazla detay yer almaktadır. Kaliteli fotoğraflar da bunlardan bir tanesi olmaktadır. Fotoğraf ne kadar kaliteli ise müşterilerinizin o kadar fazla beğenmesi, satın almaya istekli olması mümkündür.

Bununla beraber fotoğrafların özgün olması da gerekmektedir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde çekilmeli, kopyalanmamış olmalıdır. Ek olarak arka plan da özenli şekilde belirlenmek durumunu taşımaktadır. 

Ürün Açıklamalarını Dikkatli Bir Şekilde Yazmak

Ürün açıklamaları en başta önemsiz gibi görünen bir detay olmaktadır. Ancak aslında bu şekilde değildir ve özenli bir şekilde yazmak gerekmektedir. Bunlar farklı bir yerden kopyalanmamalı, aksine ürünler için özel bir şekilde yazılmalıdır. Ek olarak yazının ürünün detaylarını içerdiğinden de emin olmak gerekmektedir. 

Tüm bunlara özen göstererek ETSY içerisine ürün koymak daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilmektedir.

Bir Yorum

 1. Etsy SEO konusunda başarılı hemde harika bir makale olmuş, tebrik ederim kendisi hiç sıkılmadan bazı sorularımıza cevap verdi. En yakın süreçte kendisi ile bir anlaşma sağlayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir