E-TicaretGenel

Re-Marketing (Yeniden Pazarlama) Nedir? Nasıl Yapılır?

Re-Marketing yani yeniden pazarlama nasıl yapılır sorusunun yanıtı tüm kurumları ve e-ticaret sitelerini yakından ilgilendiriyor. Zira ürün ve hizmetlerinizi daha fazla kişiye ulaştırmanıza; ziyaretçileri kesin müşterilere dönüştürmenize olanak tanımakta.

Re-Marketing olarak da bilinen bu kavram, elektronik pazarlama içerisinde büyük bir öneme sahip. Zira farklı kanallar üzerinden hedef kitlenize ulaşabilir, tanıtım yaparak kesin müşterilere dönüştürebilirsiniz. Bu kapsamda ister internet sitelerini isterseniz SMS, e-posta gibi servisleri tercih edebilirsiniz.

Bu sayede sitenizden satın alma aksiyonu yapmadan ayrılan bir kişi geri döndürülerek sizi tercih etmesi sağlanabilir. Yeniden pazarlama kazançlarınızı arttırmanız için oldukça başarılı araçtır. İşlemler yapılırken anahtar kelimeler kullanılabileceği gibi çerezler veya IP gibi tanımlayıcı bilgilerden de yararlanılabilir.

Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden Pazarlama Nedir?

Bugün çoğu tüketici, internet üzerinden bir şey almadan farklı kaynakları inceleyerek bir karşılaştırma yapar. Ardından kendine en iyi ürün veya hizmeti sunanı keşfederek satın alma aksiyonunu tamamlar. Bu durum 4-5 farklı sitenin inceleneceğini, ancak birinin satış yapacağını gösterir.

Eğer bunların arasından tercih edilen olmak istiyorsanız, re-marketing burada devreye girer. Böylece sitenizden ayrılan kişiye yeniden ulaşabilir, yönlendirme yaparak sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için farklı araçları inceleyebilir, aralarından size en uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Bu uygulama ile müşterilere incelediği ya da bununla alakalı ürün/hizmetleri gösterebilir, anında bilgilendirme yapabilirsiniz. Böylece anlık çözümlerden yararlanabilirsiniz. Doğu bir yeniden pazarlama stratejisi kullanırsanız, aylık yaptığınız satışları gözle görülür bir şekilde arttırabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Örnekleri

Yeniden Pazarlama Örnekleri

Re-marketing çalışmaları, her web sitesi için özel bir şekilde sunulur. Bu bakımdan gerçekleştirilen işlemler ve izlenen stratejiler değişkenlik gösterir. Örnek olarak sitenize giren kişi sepete ürün eklemiş, lakin satın almadan çıkmışsa SMS ya da e-mail ile mesaj gönderilip hatırlatma sağlanabilir.

Eğer sitenizde bir kampanya yapıyorsanız, bunu müşterilerinizin görmesi şarttır. Haber vermezseniz bunun geniş kitlelere hızlı şekilde ulaşması oldukça zordur. Ancak yeniden pazarlamanın avantajları, bilgilendirmeleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmenize yardım eder.

Böylece re-marketing çalışmaları sayesinde hedef kitlenizi daha iyi yönlendirebilir, kazançlarınızı arttırabilirsiniz. Bir kişi ürüne bakmış ancak almadan çıkmışsa reklamlar ile tekrar ulaşabilirsiniz. Bu sayede firmanıza sadık müşteriler de elde edebilirsiniz.

Re-Marketing Nasıl Yapılır?

Re-Marketing Nasıl Yapılır?

Re-marketing çalışmaları, elektronik pazarlama üzerine uzman firmalar tarafından yapılır. Temel olarak 3 adımda bu işlemler ele alınabilir;

 1. Tüketicinin sitenizi ziyaret etmesi veya hizmet/ürünü alması
 2. Çerezler ile müşterinin bulunması ve yeniden pazarlama listesine eklenmesi
 3. Listede bulunan kullanıcılara yönelik çalışmaların yapılması

Bu esnada kullanılabilecek reklam türleri oldukça fazladır. Ancak Google ve Facebook reklamları, daha fazla kişiye ulaştıkları için yaygın şekilde tercih edilir. Böylece e-ticaret siteleri daha fazla kar görebilir. Zira olumlu geri dönüşler kolay bir şekilde alınabilir. Yaptığınız satışlar da böylece artar.

Ayrıca bunun dışında farklı şekillerde de kullanılabilir. Eğer daha önce sizi tercih eden bir kişiye kendinizi hatırlatmak istiyorsanız, re-marketing çalışmaları ile e-mail ya da SMS bilgilendirmesi gerçekleştirebilirsiniz.

Re-Marketing Neden Önemli?

Re-Marketing Neden Önemli?

Günümüzde pek çok firma ve e-ticaret sitesi, online alışverişlerin bilinçsiz bir şekilde yapıldığını düşünür. Ancak bu en sık yapılan hatadır. İnsanlar bir ürün almadan önce ne olduğunu, nasıl olduğunu, fotoğraflarını, açıklamalarını ve fiyatları ayrıntılı şekilde inceler. Buna göre bir karar verir.

Örnek olarak bir pantolon almayı hedefleyen kişi sadece A markasını değil B, C ve D markalarının ürünlerine de bakar. Böylece aralarından kendine en uygun olanı bularak satın alır. Bu noktada onu geri döndürmek, sizi tercih etmesini sağlamak istiyorsanız re-marketing çalışmaları büyük bir öneme sahiptir.

Bununla sınırlı kalmadan ziyaretçileriniz ile bağlantı kurabilir, onlara ürünleriniz hakkında bilgi verebilirsiniz. Böylece akıllarında yer edinerek tercih edilme olasılıklarınızı arttırabilirsiniz. Marka tanınırlığını da böylece yükseltebilirsiniz.

Bu gibi açılardan yeniden pazarlama çok sayıda avantaja sahiptir. Firmaların ihtiyaçları incelenerek doğru bir çalışma yapılırsa her anlamda kendinizi geliştirmeniz mümkündür.

Re-Marketing Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Re Marketing Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Yeniden pazarlama dikkatli ve tüm aşamaları planlanarak yapılır. Bu bakımdan işlemler esnasında şu gibi noktalara özen gösterilerek çalışmalar gerçekleştirilir;

 1. Reklamın boyutları doğru tercih edilir.
 2. Görsel seçimleri müşterilerin ilgilerine göre, özenle seçilmelidir.
 3. Reklam gösterim sıklığı doğru ayarlanmalıdır.
 4. Bütçe doğru şekilde kullanılmalıdır.
 5. Dönüşüm oranları incelenmeli, olumlu sonuç veren reklamlar belirlenerek düzeltmeler yapılır.
 6. Paylaşılan kitapçıklar seçilir.
 7. Hedef kitleye göre çalışmalar yapılır.
 8. Kullanılacak metin işlevsel şekilde hazırlanır

Bu bakımdan re-marketing çalışmaları, müşterilerin iletişime geçmesi ve onlarla bir görüşme yapılması ile başlar. Böylece ne istendiği, amaçlanan şeyler detaylı bir şekilde görüşülür. Yeniden pazarlama da buna uygun şekilde tamamlanır. Reklamların zamanı, gösterim sıklıkları ve görülme yerleri de ayrıntılı bir şekilde düşünülür.

Eğer bilgilendirme olacaksa SMS veya e-mail metni de doğru bir şekilde planlanır. Böylece tüm işlemler firmalara özel bir şekilde gerçekleştirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir