SEO

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nedir?

Dijital ortamlarda sık sık kullanılan conversion rate yani dönüşüm oranı kavramı, bir internet sitesinin kaç kişi tarafından ziyaret edildiğini, kaçının satın alma veya bülteninize abone olma gibi işlemlerle sonuçlandığını gösterir. Buradan elde edilen bilgiler sitenizi geliştirmek için oldukça önemlidir. Ayrıca sitenin ne kadar verimli kullanıldığını da gösterir.

Dolayısıyla web sitesi yüksek görüntülenme oranlarına sahip olsa bile, conversion rate düşük ise istenen fayda elde edilemeyebilir. Bu değerleri yüksek tutmanız halinde web sayfalarınız daha fazla fayda sağlayarak amacına ulaşmış olacaktır.

Dönüşüm Oranı Nasıl Arttırılır?

dönüşüm oranı nasıl arttırılır?

Bir internet sitesinin kurulma amacı ne olursa olsun, dönüşüm oranları her zaman yüksek tutulmalıdır. Bu kapsamda şu gibi noktalara özen gösterilmelidir;

  1. Sitede teknik problemlerin olmaması
  2. Sitenin yavaş olmaması
  3. Mobil uyumlu olması
  4. Ödeme sisteminin uyumlu olması
  5. Fiyatların uygun olması
  6. Ürün bedenleri
  7. Ürün görselleri

Eğer bunlara dikkat edersiniz, dönüşüm oranları her zaman daha yüksek olur.

Sitede Teknik Problemlerin Olmaması

Conversion rate yükseltmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken noktalardan biri teknik problemlerdir. Zira kullanıcılar bir site arızalıysa orada uzun süre geçirmek istemez. Bununla sınırlı olmadan, Google algoritması da sizi daha aşağıda sıralar.

Bu nedenle sitenizden aldığınız verimler düşer. Dolayısıyla teknik problemler bulunuyorsa, bunların çözülmesi şarttır. Sizin bilginizi geçen bir konuysa profesyonel firmalar ile iletişime geçilmelidir.

Sitenin Yavaş Olmaması

Hiçbir internet kullanıcısı yavaş bir şekilde açılan siteden işlem yapmak istemez. Dolayısıyla yükleme yavaşsa uğraşmadan çıkış yapar. Bunun en önemli sebebi aynı hizmeti alabileceği birden fazla kaynak olmasıdır.

Dolayısıyla conversion rate değerini nasıl yükseltirim diyorsanız, sitenizin hızlı yüklenmesine özen gösterilmelidir. Kullandığınız cms bir sistem ise ve fazla kullanmadığınız eklentiler varsa bunları kaldırmanız tavsiye edilir. Ayrıca sitenin kodlarında da problemler olabilir.

Bunları çözmek için profesyonel bir firma ile iletişime geçerseniz, durumu aktararak internet sitenizin optimize edilmesini talep edebilir ve daha sade bir yapıda olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece yüklenme hızlarını kısa sürede iyileştirirsiniz.

Mobil Uyumlu Olması

Bilgisayarlar her ne kadar insan hayatında önemli olsa da 7/24 istendiği gibi kullanılamaz. Örneğin iş yerinde çalışırken, online sipariş vermek imkansızdır. Ancak telefonlar kişilere özeldir. Bu nedenle istenen zamanda ve yerde rahat bir şekilde yararlanılabilir.

Convertion rate nasıl arttırılır diyorsanız, bu bakımdan sitenizin mobil uyumlu olmasına da özen gösterilmelidir. Profesyonel bir firma, bu konuda size en iyi çözümleri sunabilir. Sitenizi dijital ortamlara aktararak, hedef kitlenize daha kolay ulaşma imkanı tanır.

Bunun yanı sıra mobil uyumlu bir site daha fazla görüntüleme ve tıklama almanıza yardımcı olur.

Ödeme Sisteminin Uyumlu Olması

E-ticaret sitelerinde dönüşüm oranı payını arttırmak için ödeme sistemlerinin büyük bir önemi vardır. Bilmeniz gereken bir nokta, müşterilerin problemli bir ödeme sistemini kullanmak istemeyeceğidir. Eğer küçük bir sorun yaşansa bile farklı bir kaynaktan satın alma yoluna gidebilir.

Dolayısıyla ödeme sistemlerinde bir takım sorunlar varsa bunları kısa sürede çözmeniz gerekir. Aynı zamanda hızlı şekilde işlemesi de şarttır.

Fiyatların Uygun Olması

Elektronik ticaret siteniz varsa ve dönüşüm oranını arttırmak istiyorsanız, ürün fiyatlarınız da önemlidir. Eğer sektöre yeni giriyorsanız bir fiyat belirlemeden önce ayrıntılı şekilde incelemeniz, en üst ve en alt fiyatların ne kadar olduğunu bilmeniz önerilir.

Ardından da kendi ürününüzün özelliklerini inceleyerek buna göre bir belirleme yapılmalıdır. Böylece hem oranları arttırabilir hem de daha fazla satabilirsiniz.

Ürün Bedenleri

Eğer giyim sektöründe hizmet veren bir e-ticaret sitesiyseniz, dönüşüm oranlarını yükseltebilmek için nasıl bir ürün sunduğunuz da önemlidir. Her ne kadar önemli değil gibi dursa da ürünlerinizin farklı bedenleri kesinlikle olmalıdır.

Zira bu durum daha fazla insana satın alma fırsatı tanır. Böylece insanlar tekrar aynı şeye gerek duyarsa sizde bulabileceğini düşünerek tercih edebilir. Her insanın bedeni farklı olduğu için stoklarınızı geniş tutmanız bu nedenle tavsiye edilir.

Bunun yanı sıra ürünlerinizin kalitesine özen gösterilmelidir. Uzun süre kullanılabilecek çözümler, sonradan tercih edilme olasılığınızı arttırır.

Ürün Görselleri

E-ticarette insanlar ürünü görmeden alışveriş yapar. Bu nedenle ürünün fotoğraflarına bakarak, neye benzediğini anlamaya çalışır.

Dolayısıyla conversion rate nasıl arttırılır diyorsanız, ürünlerinizin kesinlikle resmi olmalıdır. Ancak bu rastgele değil dikkatli bir şekilde çekilmelidir. Aksi durumda olumsuz görüşler uyanacak, bu nedenle satışlar da düşecektir.

İlk olarak yüksek çözünürlüklü cihazlar temin etmeniz gerekir. Ardından arka planı ve ışığı doğru ayarlayarak ürünler fotoğraflanmalıdır. Ayrıca resim ile gönderilen ürünün aynı olmasına da özen gösterilmelidir.

Eğer conversion rate değerini nasıl arttırırım diyorsanız, tüm bu maddeler daha iyi dönüşüm değerleri sağlamanıza yardımcı olur.

Dönüşüm Oranı Neden Düşük Olur?

dönüşüm oranı neden düşük olur?

Dönüşüm oranı yüksek olsa bile bu durum hiçbir zaman düşmeyeceğini göstermez. Bunu önlemek istiyorsanız, şu gibi noktalara özen göstermelisiniz;

  1. Site Tasarımı ve İşlevselliği
  2. Anahtar Kelimeler ve Harekete Geçirici Metinler (CTA)
  3. Teşekkürler Sayfası

Böylece dönüşüm oranlarınızı devamlı yüksek tutmanız mümkündür.

Site Tasarımı ve İşlevselliği

Sitenizi daha verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, tasarımına ve işlevselliğine dikkat etmeniz gerekir. Kişilerin aradığını kolay bir şekilde bulması, işlemleri kısa sürede tamamlaması önemlidir. Bu görüntüleme, tıklama ve satın alma işlemlerini arttırır.

Ayrıca mevcutsa, üyelik sistemine de özen gösterilmelidir. Zira bir kişi sitenize üye olmadan çıkarsa, oranlar olumsuz şekilde etkilenir. Bunu önlemek için üyeliğe teşvik edici çözümleri düşünebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler, internetten dönüşüm almak için oldukça önemlidir. Çünkü doğru bir şekilde kullanılırsa hedef kitlenize daha kolay şekilde ulaşmanızı sağlar. Dönüşüm oranı düzeltilirken, bu adımın da kontrol edilmesi, hatalar varsa düzeltilmesi gerekir.

Ayrıca bilmeniz gereken, anahtar kelimelerin standart değil değişken olduğudur. Ara ara inceleyerek düzenleme yaparsanız da conversion rate’lerinizi yükseltebilirsiniz. Bunun yanı sıra reklam metinlerini hazırlarken de kullanmaya özen göstermelisiniz.

Böylece hem ürünleri daha fazla kişiye gösterebilir hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Teşekkürler Sayfası

Teşekkürler sayfası, satın alma ardından insanların karşısına çıkar. Her ne kadar önemsiz gibi olsa da müşterilerinize onlara önem verdiğinizi hissettirir. Böylece sunduğunuz ürünlere tekrar gereksinim olursa tercih edilme ihtimalleriniz artar.

Bunu eklemek için profesyonel firmalar ile iletişime geçmeniz yeterlidir. Ardından istediğiniz metni ve tasarımı da belirterek, kısa sürede çözüm almanız mümkündür. Bu sayede conversion rate de kısa sürede yükseltilebilir.

Eğer bu gibi durumlara dikkat ederseniz, dönüşüm oranlarınız olumlu seyredebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir