SEO

Anchor Text Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anchor Text, internet sitesinde bir kelime veya kelime grubu üzerinden verilen tıklanabilir bağlantılardır. Site içi ve site dışı linkleme çalışmalarında yararlanılır.

Eğer site dışında kullanılacaksa, backlink olarak kullanılırken, site içinde sayfa geçişleri ile alakalıdır. Tıklanabilir bağlantı metinlerinde ise farklı renklerde veya kalın olarak gösterilerek, köprü eklenir. Bu bakımdan görevleri değişkenlik gösterebilir. 

Anchor Text bu bakımdan her web sitesinde önemli SEO ayrıntıları içindedir. Bunun yanı sıra bilgi tıklanacak sayfa hakkında bilgi de verebilir. Böylece kullanıcılar zamandan tasarruf ederek, sonuçlara daha kısa sürede ulaşabilir.

Backlink olarak kullanıldığında ise güvenilirliğinizin artmasına, görüntüleme ve tıklama oranlarınızın yükselmesine yardımcı olur.

Anchor Text Neden Önemli?

Günümüzde insanlar zamandan tasarruf etmeye dikkat eder. Bu durum internette gezinirken bile geçerlidir. Bu nedenle alakasız web sitelerinde zaman kaybetmek yerine kendilerine ayrıntılı bilgi veren ya da istediklerini ürünü sunan kaynaklar tercih edilir.

Dolayısıyla hedef kitlenizi mutlu etmek istiyorsanız, onlara işlevsel bir yapı sunmanız gerekir. Linkleme yapmak, bunu sağlamak için oldukça önemlidir. Böylece müşterileriniz ilgili ürünlere daha kısa sürede ulaşarak, satın alım işlemlerini gerçekleştirebilir.

Bununla sınırlı kalmadan backlink olarak kullanılırsa Google algoritması tarafından daha güvenilir bir kaynak olarak listelenebilir. Böylece aylık ziyaretçi oranlarınızda yükselme gözlemlenebilir.

Anchor Text Nasıl Kullanılır?

Daha önce Anchor Text uygulamamışsanız, yapmanız gerekenleri bilmemeniz muhtemeldir. Burada yararlanılan metin arama motoru sonuçlarında üst sırada yer alması istenen kelimelerdir. Ancak herhangi bir kelime kullanmak, size verimli sonuçlar sunmayabilir.

Burada özellikle anahtar kelime kullanımına özen gösterilmelidir. Bunlar her sektörde değişir. Ayrıca zaman içinde kullanıcı sorgulamalarının arttığı da unutulmamalıdır. Bu nedenle her zaman güncel bir SEO araştırması yapılmalı, en güncel anahtar kelimeler keşfedilmelidir.

Anahtar kelimeleri bu metotla almak, arama motorlarında daha iyi sonuçlar almanıza yardım eder.

Örnek Anchor Text Metni

Anchor Text Örneği

Anchor Text Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ne kadar kullanımı kolay olsa da, bu özen göstermeden kullanabileceğinizi göstermez. Aşağıda yer alan maddelere dikkat ederseniz, söz konusu metinlerden daha fazla verim alınabilir;

 1. Sitenizde yayınladığınız içerikler benzer olsa bile Anchor Text farklı kelimelerden meydana gelmelidir. Böylece kopya içerik uyarıları önlenebilir.
 2. Backlink alırken, her biri için farklı kelimeler kullanmaya özen gösterilmelidir.
 3. İç linkleme yapılırken, bir sayfaya link verme sırasında aynı metin kullanılmamalıdır.
 4. Google Search Console üzerinden dağılım oranları kontrol edilmelidir.
 5. Linklerin nereye konulduğuna özen gösterilmelidir. Eğer doğru yere konumlandırılırsa daha fazla tıklama ve görüntüleme alabilir.
 6. Çok fazla anahtar kelime kullanımının olumsuz sonuçlar doğurduğu hatırlanmalıdır.

Bu yöntemi tercih ederken yukarıda yazılı kriterlere özen gösterirseniz, arama motorlarından daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ayrıca başarılı bir şekilde Anchor kullanmanız, yıllar boyunca aynı verimlilikte yararlanabileceğinizi göstermez. İnternet dinamik bir ortam olduğu için zaman içerisinde değişkenlik arz eder. Dolayısıyla sizin de sürekli incelemeniz, gerektiğinde zaman kaybetmeden uygulamanız gerekir.

Anchor Text Türleri Nelerdir?

Anchor Text kendi içinde farklı çeşitlere sahiptir. Dolayısıyla bu metinleri kullanmadan bilmeniz tavsiye edilir. Bunlardan ilki sıralı bağlantı metni’dir.

Bunlar link verilen bağlantının, Anchor metinde linkin sağlandığı sayfanın ifadeyi içerecek şekilde bulunmasıdır. İkincisi ise tam eşleşme bağlantı metni şeklindedir. Anchor içerisinde geçen metin, linkin verileceği sayfanın başlığını kapsıyorsa buna denilmektedir. Ayrıca şu gibi çözümler de vardır;

 1. Resim linkleri: Bu da sayfa içinde mevcut olan görsellerin altına eklenen görselin alt etiketleri, URL’leri, anahtar kelimeleridir.
 2. Bağlamsal olmayan bağlantı metinleri: Linkin eklendiği Anchor Text ile link veirlen sayfa sorgusu arasında doğrudan bağlantı bulunmuyorsa, bağlamsa olmayan kategorisinde ele alınır. Sıklıkla şimdi oku ya da beni oku tarzındadır.
 3. Yalın Bağlantı Metni: Anchor açık, yani herhangi bir anahtar kelime kullanılmadan eklenmişse yalın olarak isimlendirilir.
 4. Markalı bağlantı metni: Anchor, marka sorgularını ya da isimlerini kapsar. Böylece ona dair sinyallerin güçlendirilmesi amaçlanır.
 5. Kısmi eşleşme bağlantı metni: Bağlantı verilen Anchor Text, ilgili sayfanın hedeflenen arama sorgusundaki tüm kelimeleri içermiyorsa denir.

Anchor metinler, bunların herhangi bir tanesinde kullanılabilir. Eğer doğru kullanılırsa size en iyi çözümleri kazandırabilir. Bu ve diğer tüm SEO uygulamalarının tarafımızca uygulanmasını isterseniz SEO Danışmanlığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir