Genel

Viral Reklam Nedir?

Viral reklam en çok denenen ve performansına göre en düşük maliyetli reklam türlerinden biridir. Bu reklam türü sosyal medyadan gerçekleştirilir. Günümüzde kullanılan online reklam türleri oldukça fazladır. Bunlar elektronik ortamda hedef kitleye ulaşmak ve ürünleri, hizmeti ya da siteyi tanıtmayı amaçlar.

Viral de bunlardan bir tanesidir. Özellikle internetin insan hayatına her geçen gün daha fazla girmesi, video paylaşımlarının artmasıyla popülerliği de yükselmiştir. Temel olarak bu tür reklamlar, ağızdan ağza pazarlama yöntemi olan WON ile benzerdir.

Ancak aralarında en büyük farkı viralin dijital sistemler aracılığıyla gerçekleştirilmesidir. Eğer doğru bir şekilde çekilirse, viral reklam kendinizi hedef kitlenizi doğal bir şekilde tanıtmanıza olanak tanır.

Viral Reklamlar Nerede Kullanılabilir?

Viral reklamlar sosyal medya platformlarında tercih edilir. Bu bakımdan Facebook, Twitter, Instagram, YouTube gibi farklı ortamlarda yayınlanabilir.

Ancak burada, normal dijital reklamlar gibi ürün, hizmet ya da markanın tanıtılması hedeflenmez. Aksine bir hikaye kurularak içinde ilgili ürüne yer verilir. Dolayısıyla genellikle doğal bir izlenim oluşturulur.

Viral Reklamların Avantajları Neler?

Eğer doğru bir şekilde kullanılırsa, viral reklam hedef kitlenizin aklında kalıcı bir yer edinmenize olanak tanır. Ayrıca şu gibi avantajları da size sunar;

 1. Klasik televizyon reklamları gibi yüksek bütçeler gerektirmez.
 2. Markanız bir hikaye içine saklanır. Bu nedenle reklam olduğu anlaşılmadan geçilmeden daha fazla izlenebilir.
 3. Hızlı bir şekilde milyonlarca izlenmeye ulaşılabilir.
 4. Reklam olduğu fark edilmediği için kulaktan kulağa aktarılabilir.
 5. Her bütçeye uygun şekilde düzenlenebilir.
 6. Kullanıcıların bilinçaltına hitap edilir.
 7. Markanız daha geniş kitleler tarafından duyulabilir.

Böylece reklam çalışmalarından daha fazla verim etmeniz sağlanır.

Viral Reklam Nasıl Yayılır?

Viral reklamlar çoğu zaman reklam olduğu anlaşılmayan bir tanıtım modelidir. Bu nedenle tüm izlenmeler doğal bir yolla gelir. Eğer ilgi çekici bir içerik hazırlarsanız milyonlarca tıklanma alınabilir.

Normal bir video tarzında olduğu için beğenen kişiler bunu arkadaşlarına da yollayabilir. Böylece tanıtımınız daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Farklı sosyal ağlara yükleme pratik bir şekilde yapılabilir.

Bu sayede video sempati ve ilgi duyularak izlenebilir. Günümüzde birçok büyük marka bu yöntemi tercih etmektedir.

Neden Viral Reklamlar?

Reklamlar her ne kadar firmaların kendilerini ve ürünlerini tanıtması için önemli olsa tüketiciler için böyle değildir. Bu nedenle internette görülen reklamlar çoğu zaman bakılmadan geçilir. Zorunlu izleme olsa bile insanların ilgisini çekmez.

Eğer hedef kitlenizin ilgisini daha kolay bir şekilde çekmek istiyorsanız, viral reklam size en iyi sonuçları sunar. Zira bunlar bir reklam değil video havasında çekilir. İçine de vermek istediğiniz mesaj, slogan eklenir.

Böylece tüketicilerin bilinçaltına hitap edilerek daha verimli sonuçlar elde edilir.

Viral Reklam Nasıl Olmalı?

Viral reklamların başarılı olması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak video içeriğinin eğlenceli, özgün ve ilgi çekici olması gerekir. Aksi halde istenen sonuçlar alınamaz. Ayrıca şu gibi noktalara da özen gösterilmelidir;

 1. Reklamda marka göze batmayacak bir şekilde işlenmeli, hikayenin içine gömülmelidir.
 2. Videoyu izleyen kişilere mutluluk vermeli, olumlu duygular bırakmalıdır.
 3. Video sıradan değil inişli-çıkışlı olmalıdır.
 4. Hedef kitle belirlenerek buna uygun çekimler yapılmalıdır.
 5. Kullanılan dile dikkat edilmeli, argo ifadeler olmamalıdır.

Böylece viral reklam sizlere daha iyi sonuçlar verebilir.

Viral Reklamların Özellikleri Nelerdir?

Viral reklam oluşturulurken, teknolojinin tüm imkanlarından yararlanılır. Böylece dijital ortamlarda hedef kitleye daha rahat ulaşılabilir.

İnternet sistemleri kullanıldığı için videolar 7/24 yayında kalarak birçok kişiye ulaşabilir. Bu nedenle yer ve zaman farkı olmadan daha fazla izlenme alınabilir. Maliyetleri diğer dijital reklamlara göre düşük olduğundan bütçe gerekliliği de azdır.

Bunun yanı sıra geri bildirimleri de daha kolay şekilde izlemeye olanak tanır. Böylece sonuçlara göre hareket ederek, daha iyi strateji planlamaları gerçekleştirilebilir.

Viral Reklam Örnekleri

Tut Şunun Ucunu Döşeyelim Abi – Fırat Boru

youtube.com/watch?v=qIAKrF_PhuI

Sağlam Basıcan Bu Hayatta – Lassa

youtube.com/watch?v=bIVNLfoBGWI

Hangi Markayı Alırsın? – Regal

youtube.com/watch?v=2fa6M_9_zUM

Alırım Anahtarını – Opet

youtube.com/watch?v=ctd40Yw6JkA

Viral Reklamlar Nasıl Sonuçlar Teklif Eder?

Viral reklam, hedef kitlenize izlediği videonun reklam olmadığını düşündürmeye dayanır. Gönüllülük esasına dayalı olarak kişinin farklı kişilere gönderilmesini amaçlar.

Bu bakımdan doğru bir şekilde çekilen video, internet sitenize daha fazla tıklama ve görüntüleme almanıza imkan sunar. Eğer elektronik ticaret yapıyorsanız, böylece satışlarınız kısa sürede artabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Viral reklam nedir?

Viral reklam bir gerilla pazarlama stratejisidir. Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere hızla yayılma anlamını taşır. Genellikle video reklamlardır ve kullanıcıların birbirine doğal olarak yayması şeklinde gerçekleşir.

Viral reklamın avantajları nedir?

Viral reklam, akılda kalıcılığı sayesinde “düşük bütçe=maksimum performans” dengesini oluşturur.

Gerilla pazarlama nedir?

Gerilla pazarlama, düşük bütçe ile maksimum sonuç alınabilecek reklam türüdür. Bu konseptte pazarlama yapabilmek sivri zeka ve ince düşünce gerektirir. Viral reklamlar, Gerilla Pazarlama yöntemlerinden biridir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir