SEOWordPress

WordPress SEO Araçları

WordPress SEO çalışmaları, bu platform üzerinden kurulan web sitelerinin daha iyi bir şekilde yönetilmesine yardımcı olmaktadır. Buna yönelik olarak sunulan SEO araçları da ayrıca bulunmaktadır. Bunların farkında olmak, sitenizi arama motoru kurallarına uyumlu olarak daha iyi kullanmanıza, kullanıcıların isteklerine uygun bir içerikler hazırlamanıza olanak tanımaktadır.

Ek olarak en hoşuma giden 3 SEO aracı aşağıdadır. Sadece birini kullanın.

Yoast SEO
Rank Math
All In One SEO

Bu araçlar karmaşık geliyor ve profesyonel bir destek almaya ihtiyacınız varsa SEO Danışmanlığı‘nı ziyaret edebilirsiniz.

Yoast SEO

yoast-seo

Günümüzde WordPress için sunulan çok sayıda SEO aracı vardır. Yoast da bunlardan bir tanesidir. Böylece içeriklerinizin kalitesi en üst seviyeye çıkartılabilmektedir.

Bir web sitesinin konusu ve amacı ne olursa olsun içerikleri yer almaktadır. İyi bir Google sıralaması için bunların üst düzey kalitede olması şarttır. Bunun için anahtar kelimelerin nasıl kullanıldığından cümlelerin kolay okunabilirliğine, anlaşılabilir bir metinden gramer hatalarının olmamasına kadar birçok şey önemlidir.

Ancak kişiler ne kadar dikkat ederse etsin bir takım hatalar yine de olabilir. WordPress SEO araçlarından bir tanesi olan Yoast, size bu konuda yardımcı olmaktadır. Böylece içeriklerinizi SEO kurallarına göre düzenleyebilir, daha güzel ve kaliteli hale getirebilirsiniz.

Rank Math

rank-math

Rank Math, WordPress SEO araçları arasında kullanabileceğiniz seçeneklerden bir diğeridir. Bu eklenti, siz içerik yazarken sitenizi optimize etmenize yardımcı olmaktadır. WordPress ara yüzünden çıkmanıza gerek kalmadan gönderileriniz hakkında gerçek zamanlı bilgiler sağlamaktadır. 

Ek olarak, Google arama sonuçlarında görüntüleme hataları olasılığını azaltan bir önizleme ile başlıkları ve meta açıklamaları optimize etme imkanı da sunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, eklenti hız için optimize edilmiştir. 

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra yönlendirmeler, 404 izleme ve WooCommerce siteleri için SEO gibi ek SEO özellikleri de sunmaktadır.

HubSpot

Web sitesiniz hakkında iyi ve güzel veriler olmadan, kaliteli bir SEO stratejisi oluşturmak çok zordur. HubSpot’un ücretsiz WordPress eklentisinin size bu konuda yardımcı olabilmektedir. HubSpot, okunması kolay panolarda tüm pazarlama performansınız hakkında yerleşik analitik sağlamaktadır.

Böylece trafiğinizin miktarını ve kalitesini sayfa bazında izlemek ya da sitenizin tamamına genel bir bakış için uzaklaştırmanız mümkün olmaktadır. Eklenti ile, WordPress’ten ayrılmadan dikkatinizi nereye odaklayacağınızı keşfetmeniz de yine söz konusudur.

WordPress SEO araçlarından biri olan eklenti, işinizi büyütmenize yardımcı olmak için canlı sohbet, e-posta pazarlaması, formlar ve daha birçok şeyi size sunmaktadır. 

All In One SEO

All in One SEO, WordPress SEO araçları içerisinde tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek olmaktadır. Günümüzde pek çok web sitesi tarafından, yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Eklentinin SEO denetim kontrol listesi hataları tespit etmek için tüm WordPress sitenizi analiz etmekte ve SEO’nuzu iyileştirmek ve trafiği artırmak için eyleme geçirilebilir öneriler sunmaktadır.

Eklenti ayrıca site haritalarını otomatik olarak oluşturup Google, Bing, Yahoo ve diğer popüler arama motorlarına göndererek web’deki varlığınızı en üst düzeye çıkarabilmektedir. Diğer önemli özellikler arasında şema, bilgi grafiği, AMP, yerel SEO gibi seçenekler de yer almaktadır.

MonsterInsights

SEO çalışması yapmak istiyorsanız, analitiği ve performansı da takip etmeniz gerekmektedir. Böylece SEO işlemlerinden daha fazla sonuç elde edebilirsiniz. 

MonsterInsights bunu yapmanıza yardımcı olmaktadır. WordPress eklentisi ile, Google Analytics’i doğrudan WordPress kontrol panelinize getirmektedir. Böylece size internet sitenizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda eyleme geçirilebilir bilgiler sağlamaktadır.

Google Analytics izleme komut dosyanızı yüklemek için herhangi bir kod kullanmanıza gerek bulunmamaktadır. Sitenize giren kullanıcıların web sitenizi tam olarak nasıl bulduğunu ve kullandığını görmenize olanak tanımaktadır. Ayrıca sitenizin en çok hangi sayfalarının ziyaret edildiğini gösteren bir içerik raporu da bulundurmaktadır.

Eğer Google Analytics’in çok karmaşık olduğunu düşünüyorsanız, MonsterInsights, Google Analytics platformuna hiç giriş yapmadan verilerinize bakmanız için basitleştirilmiş ve kolaylaştırılmış bir yol sağlamaktadır.

Premium SEO Pack

Günümüzde WordPress içinde kullanabileceğiniz çok sayıda SEO aracı vardır. Bunlar sayesinde sitenizden daha fazla verim elde edilebilmektedir. Premium SEO Pack de WordPress SEO araçlarından bir tanesi olmaktadır.

Premium SEO Paketini diğer eklentilerin işlemediği SEO öğelerini işleyen gelişmiş özellikler taşımaktadır. Site haritası oluşturma ve Google Analytics izleme gibi bazı temel özelliklere sahip olmakla birlikte, sayfa hızı, 404 kontrolü ve bağlantı oluşturma için benzersiz özellikleri de kapsamaktadır. Ayrıca, dahili bağlantı yapınız hakkında size fikir vermektedir.

WP Meta SEO

WP Meta SEO, WordPress SEO araçları arasında tercih edebileceğiniz seçeneklerden bir diğeridir. Web sitenizin tasarımı üzerinde çalışıyorsanız ve bazı değişiklikler planlıyorsanız, bunların arama motoru ile optimize edilmesi gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. P Meta SEO, site genelinde aynı anda optimizasyon gerçekleştirmeyi kolaylaştıran ve size inanılmaz miktarda zaman kazandıran bir meta bilgi toplu düzenleyicisi sunmaktadır

Ayrıca, anahtar kelime stratejiniz hakkında bilinçli kararlar almak için doğrudan Google’dan gelen doğru verileri kullanabilmeniz için anahtar kelime öneri özelliklerini güçlendirmek üzere Google Arama Konsolu ile entegre olabilmektedir. Yönlendirme yöneticisi ve site haritası oluşturucu gibi yerleşik ek SEO özellikleri de görülmektedir.

W3 Total Cache

W3 Total Cache, WordPress SEO araçları arasında yer alan bir diğer seçenektir. Site hızı her zaman büyük bir önem taşımaktadır, çünkü kullanıcılar yavaş yüklenen bir sitede ve sayfada bulunmak, onu beklemek istememektedir. Bu eklenti sayesinde hız faktöründe gelişmeler sağlanmaktadır.

Ayrıca arama motorları da yavaş açılan, geç yüklenen sayfalar olduğunda arama sonuçlarında daha aşağıda sergilemektedir. W3 Total Cache, web sitenizdeki tüm avantajları tek bir yerden yönetmeyi kolaylaştıran önbelleğe alma, küçültme ve CDN entegrasyonları yoluyla site hızını arttırmaktadır.

Rankie

Rankie, WordPress SEO eklentisi seçenekleri arasında tercih edebileceğiniz seçeneklerden bir diğeri olmaktadır. 

Bu eklenti, siteniz için en akıllı SEO kararlarını vermeniz için size daha fazla veri sağlamaktadır. Rankie, sıralamalarınızı izlemenize ve güçlü raporlar oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca Google Analytics ve WordPress için yeni bir sekme açmanıza gerek kalmadan sayfalarınızda değişiklik yapmanız için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri ve her anahtar kelimeyi izlemek için kullandığınız rastgele bir Excel elektronik tablosunu sağlamaktadır. 

Bu eklenti ile devam eden performansınızı izlemek için hedef anahtar kelimelerinizi izlemek,  ziyaretçilerin içeriğinizi keşfetmek için kullandıkları yeni anahtar kelimeler eklemek mümkün olmaktadır

SEO 2021 by SQUIRRLY

SEO 201 by Suirrly, WordPress SEO eklentisi seçeneklerinden bir diğeridir. Çok sayıda siteyi analiz eden makine öğrenimi algoritmalarını kullanan Squirrly, web sitelerini iç mimariye, anahtar kelime kullanımına, geri bağlantılara, web otoritesine ve daha fazlasına göre denetlemektedir.

Yapay zekası, size en hızlı sonuçları verecek faaliyetlere odaklanabilmeniz için sitenizi istediğiniz kadar sıralamadan alıkoyan boşlukları belirlemesini sağlamaktadır. 

Wordpress SEO’ya ek Bonus: SEMrush

semrush

SEMrush, WordPress SEO eklentisi seçeneklerinden bir diğeridir. WordPress için SEMrush Yazma Asistanı eklentisi, yalnızca daha iyi yazmanıza yardımcı olmakla kalmamaktadır. Aynı zamanda rakiplerinizin hangi sıralamada olduğu ve neden sıralandığı hakkında da ipuçları vermektedir.

Yazma Asistanı, siz yazarken içeriğinizi kontrol etmekte veya anahtar kelimeleriniz ile rakiplerinize göre öneriler sunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra farklı SEO eklentileri de yine yer almaktadır. Bunların hepsini genel olarak bilmek ve aralarından sizin için kullanışlı olduğunu birkaç taneyi kullanmak, daha iyi arama motoru sıralamaları elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Bunu SEO uzmanları tarafından verilen hizmetler ile birleştirdiğiniz zaman, daha da iyi neticelere ulaşmak mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir